Akt notarialny to dokument sporządzany przez notariusza w sytuacjach, w których jest to wolą stron stających do czynności albo wynika z przepisu prawa. Warunkiem jego ważności jest m.in. zachowanie odpowiedniej formy. Oryginał takiego dokumentu zawsze znajduje się w kancelarii notarialnej (przez okres 10 lat, później trafia do archiwum ksiąg wieczystych sądu rejonowego), zaś strony czynności otrzymują jego wypis. Jednak moc prawna wypisów jest taka sama, jak w przypadku oryginału.
Co zawiera akt notarialny? Dla zachowania jego odpowiedniej, odgórnie określonej formy, należy umieścić w nim kilka istotnych informacji. Wśród nich wymienia się:
To jednak nie koniec – poza podaniem informacji o uczestnikach, dacie i miejscu sporządzenia dokumentu, wymagane są również stosowne oświadczenia i podpisy. Dlatego w akcie notarialnym muszą znaleźć się również:
Jak widać, czynność prawna dokonywana w formie aktu notarialnego jest ustalona z góry, przepisem prawa – nie ma miejsca na odstępstwa, które mogłyby przyczynić się do nieważności dokumentu. Całe pismo składa się więc z kilku części, wśród których można wymienić: datę i miejsce sporządzenia, dane notariusza i stron, stwierdzenie odczytania, przyjęcia i podpisania aktu, oraz podpisy notariusza i stron. Szczegółowe zasady tworzenia aktów notarialnych można znaleźć w ustawie z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie.
W przypadku aktu notarialnego o większej objętości każdy arkusz dokumentu musi być numerowany i parafowany. Oprócz tego wszystkie arkusze powinny być ze sobą połączone. Wszystkie części, które mają zostać usunięte, należy przekreślić, ale w taki sposób, aby nadal były możliwe do odczytania. Każde przekreślenie musi zostać omówione w końcowej części aktu. Jeżeli dokument nie został podpisany przez wszystkich (strony lub notariusza), należy przekreślić wolne miejsca i omówić poprawki jeszcze przed złożeniem brakujących podpisów.