Wspólny majątek małżonków może zostać podzielony tylko w określonych sytuacjach. Główną przesłanką jest ustanie wspólności majątkowej w wyniku orzeczenia rozwodu lub separacji, śmierć/upadłość/ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków, bądź podpisanie intercyzy. Umowny podział majątku wspólnego pozwala podzielić majątek wspólny również w trakcie trwania małżeństwa - wtedy wymaga uprzedniego ustanowienia rozdzielności majątkowej.
Z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa (o ile nie dojdzie do podpisania intercyzy). Do majątku wspólnego należą: wynagrodzenie za pracę, dochody z majątku wspólnego, np. z najmu wspólnego mieszkania, dochody z innej działalności zarobkowej, dochody z majątku osobistego każdego z małżonków, a także środki zgromadzone na rachunku otwartego bądź pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków i wszystkie przedmioty nabyte przez małżonków w trakcie związku małżeńskiego za środki pochodzące z majątku wspólnego. Umowa podziału majątku może zostać zawarta za zgodą obu małżonków, przy ich jednoczesnej obecności u notariusza.
Podziału majątku można dokonać:
Jeżeli małżonkowie są zgodni co do podziału, możliwy jest podział majątku u notariusza. Koszty niższe niż w przypadku sprawy sądowej oraz krótszy czas oczekiwania na zamknięcie sprawy to główne zalety takiej formy podziału:
Podsumowując, jeżeli celem małżonków jest szybkie uregulowanie sprawy, wskazana będzie umowa o podział majątku wspólnego u notariusza. Cena za usługę notarialną jest ustalana umownie, ale wynagrodzenie notariusza nie może być wyższe niż określone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Wysokość taksy zależy od wartości dzielonego majątku i wynosi np.:
Powyższe koszty podziału majątku u notariusza nie obejmują podatku VAT 23% od wynagrodzenia notariusza i kosztów wypisów aktu notarialnego (6 zł za 1 stronę wypisu +23% VAT).
Dodatkowo konieczne może okazać się uiszczenie opłaty sądowej za wpis prawa własności, prawa użytkowania wieczystego, czy uprawnienia w księdze wieczystej na rzecz małżonka, który zyskał te prawa w wyniku podziału majątku.
W umowie o podział majątku wspólnego konieczne jest podanie wartości rynkowej przedmiotu umowy, a także warunków wydania przedmiotu umowy (np. czy wydanie nastąpi przed lub w dniu podpisania aktu notarialnego, czy może kilka dni po zawarciu umowy). Dane osobowe potrzebne do sporządzenia aktu notarialnego to:
Wymagane dokumenty to zazwyczaj (zależnie od okoliczności mogą być wymagane odmienne rodzaje dokumentów):